Ismerd meg a szerzőt:
AZ ÉLETED, POLCZ ALAINE
- Asszony a hátországban -


AZ ÉLETED, POLCZ ALAINE
Bemutató a 2021 őszi Margó Fesztiválon.
A szerzővel Szabó T. Anna beszélgetett.


„Fontos szerepe volt a Mészöly Miklós–Polcz Alaine házaspárnak az életünkben. Számomra életmentőnek bizonyult, hogy Mészöly szerzett nekünk Kisorosziban egy faházikót, az övék szomszédságában. Pénzt is adott kölcsön. Lett egy búvóhelyem Budapest közelében. Igen szoros szimbiózisban éltünk vagy másfél évtizedig. Miklós haláláig. Házaspárokként is. Amire Alaine azt mondta, hogy ritka az ilyesmi.
Én erről eddig nem írtam, a búvóhelyemet is óvtam, az emlékirat műfaja nem vonz, inkább taszít. Viszont gyerekkoromtól folyamatosan fotóztam, kisoroszi éveink alatt is. Nem hagyhatom veszni a sok fotót. Ám ha egyébre nem is, legalább képaláírásokra szükség van. És máris írásnál, könyvnél tartunk” – vallja Szávai Géza egy interjúban.
„Én nem akarok, nem akarhatok házasság-könyvet írni sem Polcz Alaine-ről és Mészöly Miklósról. Egy-egy ember élete a fontos. („Egy életünk van!, házasságunk több is lehet…”) (...) A házasság felől nézni emberéleteket?! Inkább fordítva. (...) Ezért írok külön-külön Alaine-ről  és Mészölyről. De ahogyan a házasság összeköti ezt a két embert, a két külön kötetet is dilógiának nevezem. Mert „összeállnak” a könyvek is. Magamban paradoxon-szerűen fogalmazom meg: a DILÓGIA ebben az esetben olyan TRILÓGIA, melynek harmadik kötete az első kettőből épül fel az olvasó tudatában, mint az első két kötetből – és a két életből! – összeálló boltív.”
Az iker-kötetek (a dilógia) első könyvét, az Alaine-ről szólót tartja kezében az Olvasó.

ISBN 978-615-5500-69-5
ISSN 1219-5677
160 oldal, kartonált
160 x 230 x 9mm
Bolti ár: 3.675 Ft


Megrendelhető innen:
Benedek Szabolcs: Ex libris

Szávai Géza: Az életed, Polcz Alaine
Asszony a hátországban

Mondhatnánk, hogy öngyilkosságok és gyilkosságok után békésebb vizekre evezünk, ám ez nem teljesen igaz, elvégre Polcz Alaine élete se nélkülözte a sorsfordító, mind személyes vonatkozásaiban, mind a szakmai pályafutás tekintetében nyomokat hagyó tragédiákat. Ezeket kendőzetlenül megírta egyebek mellett az Asszony a fronton című, 1991-ben megjelent önéletrajzi művében, de időnként utalások, időnként pedig konkrét említések formájában kihagyhatatlanul szóba kerülnek ebben a fényképekkel gazdagon illusztrált, bevallottan és szándékoltan szubjektív, egyszerre megrázó és megnevettető életrajzban is.

Illusztrációk emlegetése helyett talán pontosabb úgy fogalmazni, hogy a fotók adták az apropóját ennek a Polcz Alaine-ról szóló személyes megemlékezésnek. Amiből természetesen Mészöly Miklós se hiányozhat, Szávai Géza ugyanakkor többször is utal rá, hogy „dilógiában” gondolkodik, az ikerkötet minden bizonnyal Mészölyről fog szólni. De fontos szereplő a Szávai család is, akik azt követően kerültek évtizedes, mély barátságba Mészölyékkel, hogy miután sikerült elmenekülniük Ceau­șes­cu Romániájából, egy, utóbb szerencsére alaptalannak bizonyuló gyanú kapcsán a Tűzoltó utcai gyerekklinikán megismerkedtek az ott pszichológusként dolgozó Polcz Alaine-nel. Később szomszédok lettek Kisorosziban, majd jöttek a közös erdő- és rétjárások, beszélgetések, utazások – na meg az együttes munka, hiszen Polcz Alaine könyveinek egy része a Szávaiék alapította Pont Kiadónál jelent meg (mint ahogy Mészöly egyes idegen nyelvű művei is).

Az életrajzi kötet jelentős részét ennek a barátságnak a fotódokumentumai jelenítik meg, kiegészülve néhány, Polcz Alaine, illetve a Mészöly házaspár korábbi életét fölelevenítő fényképpel. Mindehhez személyes emlékek sora kapcsolódik, nem is annyira sztorik és események formájában, sokkal inkább benyomásokat, hangulatokat, érzéseket és érzelmeket elbeszélve. Persze időnként a történeteknek is fontos szerepük van, a számomra legemlékezetesebb például az, amelyik azt meséli el (burjánzó jelzők nélkül is érzékletesen), hogyan tudta kimenekíteni Szávai Géza előbb a súlyosan beteg feleségét, Ilonát, később a kislányukat és önmagát Romániából (szándékosan nem Erdélyt írtam, Szávai a bukaresti magyar hetilap munkatársa volt). De hát minden oldalra jut egy-egy hasonlóan személyes és megindító emlék. Beleértve azt is, hogy például miért nem volt hajlandó az évtizedes barátság ellenére se tegeződni Szávaival Polcz Alaine, akiről az is kiderül, honnét eredt a francia hangzású neve, és mi volt az a másik keresztnév, amelyet fiatal korában használt.

Forrás: Élet és Irodalom, EX LIBRIS - LXV. évfolyam, 31. szám
2021-08-06


VISSZA

Lapozz bele a könyvbe:

TARTALOM

VAGYIS 5
FELIDÉZÕ ERÕ 13
ELÕHÍVÁS 16
Székláb-apa árnyékában 18
ÖRVÉNYEK 35
BERLIN FELÕL A KELETI ÉG 47
BOLTÍV 62
ARCOK 78
Amikor az élet „fotóz” 84
Két lady udvartartása 86
Az érvelés iskolája 91
BÚVÓHELY ISTEN TENYERÉN 102
KÉT LADY KOCSISA 110
Gyertya és kikerics 116
ISTEN MALMAI 129
AMIKOR CSÚNYÁK VAGYUNK 141
Mondatok, szavak 145
HALÁL, HOL A TE FULLÁNKOD? 151


Látogatások száma 2021. 05. 28. óta:
5967